image image image image
Kuran-ı Kerim Yaratan Rabbin adıyla oku.O, insanı bir alak'tan yarattı.Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir;Ki O, kalemle (yazmayı) öğretendir.İnsana bilmediğini öğretti. Rabbinin adıyla oku!. Yani onun yüce adıyla, "Allah" yüce ismi ile başlayarak oku. Okumaya başla. Yukarıda geçtiği üzere bu emir inerken, başlangıçta Hira mağarasında Hz. Muhammed'in zatına melek gelip canına tak diyen şiddetli bir sıkıştırma ile yalnız "oku" demiş. O zamana kadar Hz. Muhammed okumak bilmediği için "ben okumuş değilim" yani okumak bilmem ki ne okuyayım? demişti.
Kıyamet Resulullah (sav) buyurdular ki: "Güneş, battığı yerden doğmadıkça kıyamet kopmaz. Batıdan doğunca, insanlar görür ve hepsi de iman eder. Ancak, daha önce inanmamış veya imanın şevkiyle hayır kazanamamış olan hiç kimseye bu iman fayda sağlamaz."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hicaz bölgesinden bir ateş çıkmadıkça kıyamet kopmaz. Bu ateş Busra'daki develerin boyunlarını aydınlatacaktır."

Tevbe Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Aziz ve Celil olan Allah, gündüz günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için geceleyin elini açar. Gece günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için de gündüz elini açar, bu hal, güneş batıdan doğuncaya kadar devam edecektir" Burada "el", Allah'ın ihsan ve fazlından kinayedir.

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Son nefesini vermedikçe Allah, kulun tevbesini kabul eder."
Rahmet Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan- mahlukatı arasında taksim etti.) Bu tek cüzden nasibine düşen pay sebebiyledir ki mahlukat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah, insanlara merhamet etmeyene rahmette bulunmaz."

             | 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün934
mod_vvisit_counterDün1643
mod_vvisit_counterBu Hafta3995
mod_vvisit_counterBu Ay37969
mod_vvisit_counterTümü1881113

Site Başlangıç : 15.05.2010

Şu anda 77 konuk ve 23 üye çevrimiçi
Web Sitemizdeki Yeniliklerden ve Konulardan Haberdar Olmak İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Yazınız :

Safer Ayında Okunacak Duâlar

Dualar - Senenin Muayyen Zamanında Okunacak Duâlar

Safer ayı kameri ayların ikincisidir.Bu ayda çok musibetin ve belanın indiğine inanılır.Bütün günler ve aylar Allah u Teala ya ait zaman dılımlerı olduklarından ,kendı başlarına fayda ve zarar verebılecek şeyler değildir.Bunlarda olan musıbetler gün veya aydan dolayı değilde, Allah u Teala nın takdiriyle olduğu bilinmelidir.Gerçi Allah u Teala ,insanı heran imtihan etmektedir.Öyle ise,bize düşen vazife,her halukarda sabredip,başa gelecek olan bela ve musibetin imtihan için geldiğini ve Allah'a tevekkül etmek gerektiğini unutmamalıyız.

Bu ayın bela ve musibet ayı olmasına sebep olarak da şöyle denir:Allah u Teala Ad kavmini şiddetli bir kasırgayla Safer ayının Sonundaki çarşamba sabahından başlayıp diğer çarşambanın akşamına kadar süren yedi gece,sekiz gün hakkında :"Biz uğursuz günlerde onlar üzrine dondurucu bir kasırga gönerdik"(fussılet-16)


Yine yüce rabbimiz Ad kavminin helakına sebep olacak kasırganın başladığı gün hakkında:

Gerçekten biz,uğursuzluğu süregelen bir günde onlar üzerıne dondurucu bir kasırga yolladık"(kamer -19)buyurmuştur.

Görüldüğü üzere;bu ayeti kerimede belli bir günde bahsedilmekte ve bugünün uğursuzluğunun sürekli olduğu belirtilmektedir."Bu hangi gündür?"diye sorulursa,tabiki çarşamba günüdür.

Rivayet edilirki:Bir kere rasulullah (sav) e günler hakkında soru sorulurken,çarşambadan konu açıldığında:Uğursuz (bela ve msıbetin olacağı bir)gün buyurmuş,sebebi sorulunca da:

"Allah u Teala ,firavunu ve kavmıni o günde boğmuş,Ad ve Semud kavimlerinide o gün helak etmıiştir.

Demekki,sadece Ad kavmi değil,bir çok kavmin helakı Çarşamba günü gerçekleşmiştir.
Bu hadis-i şeriflerde çarşamba gününün uğursuzluğundan bahsedilmesi ise,korkutma ve uyarı niteliği taşımakta olup:
Sizden önce geçen kötü ümmetlerin tamamına azapların bugün inmesinden etkilenerek,bu günün helakından sakının,bunun içinde günahlarınıza pişman olarak Allah a karşı tövbe edinki ,helak edilen ümmetlerin başına gelenin bir benzeri bu günde size isabet etmesin..manasına gelmeketedir.

Değerli Kardeşlerim her gün en az bir defa şu duayı "Allâhümme bârik lenâ fî şehrissafer. Vahtim lenâ bissa-âdeti vezzafer." okumayı ihmal etmeyelim.Ayrıca Safer ayının ilk ve son çarşamba gecesi gece yarısından sonra, yeryüzüne nâzil olacak belâlardan biiznillah teâlâ muhafaza olmak için sabah namazından evvel dört rek'at nafile namaz kılanacak olup aşağıda vermiş olduğum linklerden yararlanabilirsiniz.Yorumlar 

 
0 #1 ftş 2011-12-21 14:40
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Facebook'tan Beğen

 

Yararlı bulduğunuz sayfaları beğenerek birçok arkadaşınızın okumasını sağlayabilirsiniz.
Kim bir iyiliğe aracılık ederse ondan bir hissesi olur." {Nisa Suresi, 85}

Errahman